piątek, 15 stycznia 2016

Ile jeść aby przybrać na wadze? Ile jeść aby zrzucić zbędne kilogramy? - czyli wyliczanie zapotrzebowania kalorycznego.

"Wielu początkujący zastanawiało się czego i ile jeść żeby pozbyć się zbędnych kilogramów lub też przybrać na wadze. Kcal (kilokalorie) to odpowiedź na Wasze pytania. Jak sobie obliczyć zapotrzebowanie? Trochę podstaw matematyki i dacie sobie radę. Chcę zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i wszelkie wzory nie wyliczą tego dokładnie. Po 2-3 tygodniach sami zobaczycie w zależności do czego dążycie, podwyższycie sobie dawkę dzienną, bądź ją obniżycie. Chcę też zaznaczyć, że głodzenie się na redukcji czy jedzenie do oporu na wzrost masy w niczym Wam nie pomoże. Regularność + zapotrzebowanie kaloryczne da oczekiwane efekty. Dla mnie te wzory sprawdziły się w 95%."
#behealthy22 #piotrek

Krok 1 – Wyliczenie podstawowej przemiany materii [A]. Podstawowa przemiana materii, inaczej podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych (często spotykany skrót – BMR)jest to ilość kcal jaką należy dostarczyć do organizmu, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe, nie uwzględniając przy tym żadnej pracy wykonywanej w ciągu dnia (pozycja leżąca – brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego). Do obliczeń potrzebujesz następujące dane: płeć, wiek (podany w latach), wzrost (podany w cm) oraz waga (podana w kg).


Wzór dla mężczyzn:
[A] = 66,5 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)

Wzór dla kobiet:
[A] = 655 + (9,6 x WAGA) + (1,85 x WZROST) – (4,7 x WIEK)


Powyższy wynik będzie potrzebny do dalszych obliczeń – zapisz go.

Krok 2 – Określenie własnego trybu życia [B]. Jest to bardzo ważne, aby wybrać jak najbardziej zbliżony przedział aktywności fizycznej. Wybierz jeden z poniższych podpunktów, który określa Twój tryb życia.

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie
1,4 – praca nie fizyczna, trening 2 razy w tygodniu
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening

Współczynniki podane powyżej są tylko zbliżonym odniesieniem obciążenia pracą wykonywaną w ciągu dnia. Przykładowo – osoba pracująca przy komputerze (czyli praca siedząca), jednak trenująca 5 razy w ciągu tygodnia, swój współczynnik powinna określić w granicach 1,4 – 1,6 (w zależności od intensywności treningu oraz pozostałej części dnia).

Krok 3 – Obliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego [C]. Do obliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, potrzebny jest wynik z kroku1 [A] oraz określenie aktywności fizycznej z kroku 2 [B].

[C] = [A] x [B]


Wynik powyższego równania stanowi indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne na utrzymanie wagi jaką aktualnie posiadasz. Oznacza to, że jest to ilość kalorii, która teoretycznie nie spowoduje żadnych zmian w Twojej masie ciała. 

Krok 4 – Określenie własnego somatotypu – inaczej własnej budowy ciała. Pozwoli Ci to na jeszcze dokładniejsze wyliczenie zapotrzebowania energetycznego jeśli znasz swój cel (masa lub redukcja). Jeśli nie wiesz jaki masz somatotyp? Spójrz, wygląda to mniej więcej tak:



Wybierz najbardziej zbliżony do siebie. Jakiej budowy jest Twoje ciało? Ektomorficznej, mezomorficznej, a może endomorficznej?

Krok 5 – Końcowe obliczenie z określonym celem [D]. W zależności od własnego somatotypu (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik) oraz od celu (masa, redukcja) końcowe obliczenia będą się od siebie znacznie różnić.

Cel – budowanie masy mięśniowej:
W przypadku budowania masy mięśniowej, niezbędna jest nadwyżka kaloryczna. W zależności od własnego somatotypu, do otrzymanego wyniku z kroku3 [C], dodajemy odpowiednią nadwyżkę kaloryczną, a wygląda to następująco:

Ektomorfik:  [C] + 20% x [C]
Mezomorfik: [C] +15% x [C]
Endomorfik: [C] + 10% x [C]

Przykładowy wzór dla ektomorfików: [D] = [C] + (0,2x [C])

Cel – redukcja tkanki tłuszczowej:
W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, niezbędny jest niedobór kaloryczny. W zależności od własnego somatotypu, od otrzymanego wyniku z kroku3 [C] odejmujemy

Ektomorfik:   [C] – 10% [C]
Mezomorfik: [C] – 15% [C]
Endomorfik:  [C] – 20% [C]

Przykładowy wzór dla ektomorfików: [D] = [C] – (0,1x [C])

Podsumowanie etapu 1
Ostateczny wynik – czyli [D], jest to wyliczona ilość kalorii, jaką musisz dziennie spożywać, aby dążyć do zbudowania wymarzonej sylwetki. Oczywiście taka ilość powinna stanowić dla Ciebie wyznacznik i nie jest 100% pewne, że taka ilość będzie dla Ciebie idealną. Koniecznym jest kontrolowanie wagi, sprawdzanie oraz zapisywanie wyników, a w razie jakichkolwiek  niepowodzeń – wprowadzenie odpowiednich zmian.

Przykładowe obliczenia:

Przykład numer 1:
Płeć: Mężczyzna
Waga:
80 kg
Wzrost:
188 cm
Wiek:
22 lata
Aktywność fizyczna w ciągu dnia:
[B] = 1,4
Somatotyp:
Ektomorfik
Cel: Budowanie masy mięśniowej
Krok1:  Wzór dla mężczyzn:  66 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)
[A]= 66,5 + (13,75 x 80) + (5 x 188) – (6,8 x 22)
[A]= 1956,9 kcal – jest to podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, aby utrzymać funkcje życiowe
Krok2: [B] =1,4 – wybrany współczynnik aktywności fizycznej
Krok3: [C] = [A] x [B]
[C] = 1956,9 x 1,4 [C] = 2739,66 kcal – jest to dzienne zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie danej masy ciała
Krok4: Somatotyp – Ektomorfik
Krok5: Cel – Budowanie masy mięśniowej
[D] = [C] + (0,2x [C])
[D] = 2739,66 + (0,2 x 2739,66)
[D] = 3287,59 kcal – Ilość kalorii jaką należy spożywać wyżej wymieniona osoby, aby przybierała na masie mięśniowej.  

Przykład numer 2:
Płeć: Mężczyzna
Waga:
94 kg
Wzrost:
176 cm
Wiek:
25 lat
Aktywność fizyczna w ciągu dnia:
[B] = 1,6
Somatotyp:
Endomorfik
Cel: Redukcja tkanki tłuszczowej
Krok1:  Wzór dla mężczyzn:  66 + (13,7 x WAGA) + (5 x WZROST) – (6,8 x WIEK)
[A]= 66,5 + (13,75 x 94) + (5 x 176) – (6,8 x 25)
[A]= 2069 kcal – jest to podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, aby utrzymać funkcje życiowe
Krok2: [B] =1,6 – wybrany współczynnik aktywności fizycznej
Krok3: [C] = [A] x [B]
[C] = 2069 x 1,6 [C] = 3310,4 kcal – jest to dzienne zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie danej masy ciała
Krok4: Somatotyp – Endomorfik
Krok5: Cel – Redukcja tkanki tłuszczowej
[D] = [C] - (0,2x [C])
[D] = 3310,4 - (0,2 x 3310,4)
[D] = 2648,32 kcal – Ilość kalorii jaką należy spożywać wyżej wymieniona osoby, aby redukowała tkankę tłuszczową  

Podsumowanie

Jeśli jesteś osobą zdrową oraz podałeś prawdziwe informacje do niezbędnych obliczeń, to masz 90% pewności, że wyliczona pula kaloryczna będzie dla Ciebie odpowiednim wyznacznikiem. Jest to jeden z najlepszych oraz najbardziej powszechnych sposobów na obliczanie puli kalorycznej, uwzględniając przy tym praktycznie wszystkie możliwe cechy danego organizmu. 


środa, 13 stycznia 2016

Quattro Smoothie - czyli orzeźwiająca BOMBA witaminowa.

"Idealne zmiksowany i chłodny napój na bazie owoców lub warzyw,

o aksamitnej i lekkiej konsystencji."


Quattro Smoothie


Składniki:

  • 1/4 świeżego ananasa ( najlepiej jak jest dojrzały)
  • 1/4 melona
  • 2 kiwi
  • 1 banan
  • lód ( według uznania )
  • 1 szklanka wody lub soku ( w zależności od gustu )
Sposób przygotowania:

Wszystkie owoce wrzucamy do miksera lub blendera. Dodajemy kilka kostek lodu i dolewamy wody lub soku. Dodatkowo możemy dodać kilka listków mięty.

SMACZNEGO! ;)



#behealthy22 #daria

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Naturalne oleje w kosmetyce

NATURALNE OLEJE I ICH WŁAŚCIWOŚCI


"Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wszechstronne zastosowanie w kosmetyce mają naturalne oleje roślinne. Znajdują się w składzie kremów, balsamów, pomadek do ust i wielu innych kosmetyków. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnej przydatności olejów roślinnych w naturalnej pielęgnacji ciała. Tymczasem oleje to wspaniałe, aczkolwiek niedoceniane, kosmetyki. Możemy je stosować do pielęgnacji ciała, twarzy, a nawet włosów".




Oleje roślinne możemy podzielić ze względu na "tłustość":

  • SCHNĄCE:
olej słonecznikowy, olej z krokosza, olej z dzikiej róży, olej lniany, olej z konopii, olej z nasion wiesiołka, olej z rokitnika, olej z czarnuszki siewnej, olej sojowy, olej z ogórecznika, olej z pestek winogron, olej z orzecha włoskiego, olej z kiełków pszenicy.
  • PÓŁSCHNĄCE:
olej z pestek moreli, olej migdałowy, olej sezamowy.
  • NIESCHNĄCE:
olej awokado, olej z orzechów arachidowych, olej z orzechów laskowych, olej kokosowy, olej z orzechów makadamii, oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej rzepakowy, olej z pestek dyni, olej ryżowy.


Im więcej dany olej zawiera kwasów tłuszczowych wielokrotnie nienasyconych (wielonienasyconych), tym szybciej "wysycha" na powietrzu. Proces tego "wysychania" nie jest dokładnie zbadany, ale objawia się tym, że oleje schnące pod wpływem powietrza zmieniają się w elastyczną, niepłynną masę.



Dla cery tłustej i mieszanej najlepiej nadają się oleje schnące i półschnące.
Do suchej i dojrzałej najodpowiedniejsze są oleje półschnące i nieschnące.
Oleje nieschnące mogą działać zaskórnikotwórczo. Można jednak temu zapobiec poprzez dokładne oczyszczanie cery np. za pomocą naturalnych mydeł i peelingów (najlepiej tych naturalnych - zrobionych w domu).


Oleje, które najlepiej sprawdzają się dla wszystkich kobiet oraz te najłatwiej dostępne:

1. OLEJ KOKOSOWY -
(Coconut Oil) - najczęściej spotykany jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. Taki olej jest bezwonny. W postaci płynnej jest lekko żółty. Pozyskiwany z miąższu kokosa olej powszechnie uważa się za najzdrowszy olej na ziemi. Wszystko dlatego, że ma w swoim składzie wyjątkową grupę cząstek tłuszczu - trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT). Mimo że są to uważane za niezdrowe tłuszcze nasycone (stanowią 90 proc. oleju kokosowego), spożywane w niewielkich lub umiarkowanych ilościach mogą przynieść wiele korzyści. W temperaturze poniżej 25st.C przybiera wygląd przypominający ścięty, biały tłuszcz, stąd nazywany także masłem kokosowym.  Jednak najlepszym wyborem będzie olej nierafinowany ponieważ, jest bardziej bogaty w składniki odżywcze.  

W pielęgnacji:

Tu w zasadzie nie odczułam aż tak dużej różnicy. Poza oczywiście zapachem nierafinowanego, który bardzo lubię. Obydwa oleje spisują się doskonale na moich włosach. Olej kokosowy stosuje też  na skórę głowy. Trójgliceryd kwasu laurynowego jest bardzo podobny do białek we włosach, a dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb trzonu włosa. Super nawilża, odżywia włosy, łagodzi swędzenie -  przy podrażnieniach i łupieżu. Włosy zyskują nowy blask, życie, nie są oklapnięte czy przetłuszczone. Dodatkowo olej ten chroni moje włosy przed mocnym działaniem szamponów z sls, przez co  nie są przesuszone. Przy okazji olejowania włosów robię także maskę na dłonie i paznokcie. Jeśli chodzi o działanie na inne rejony ciała, to kiedyś stosowałam olej zaraz po kąpieli, teraz gdy jest jesień i coraz częściej robię kąpiel w wannie zdecydowanie wracam do tego rytuału.


Przepisy na domowe maseczki do włosów:

  • 1 łyżeczka oleju kokosowego + 1 łyżka naturalnego miodu (delikatnie podgrzewamy celem wymieszania) = Odżywka absolutnie niezbędna dla naprawy struktury włosów
  • 3 łyżeczki oleju kokosowego + 1 łyżeczka oleju arganowego = Stymuluacja porostu włosów, świetna odżywka na suche, zniszczone i wypadające włosy. Dzięki dużej zawartości witaminy E i antyoksydantów. Olej arganowy stymuluje komórki do podziałów sprawiając, że włosy rosną szybciej :) . Często też stosuje się go w kuracjach hamujących wypadanie włosów.
  • 1 łyżeczka oleju kokosowego + 1 łyżka naturalnego miodu (delikatnie podgrzewamy celem wymieszania) = Odżywka absolutnie niezbędna dla naprawy struktury włosów.


Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym głęboko penetrują i odżywiają skórę, dzięki czemu jest on doskonałym kremem nawilżającym i wygładzającym. Z kolei antybakteryjne właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że olej kokosowy doskonale zwalcza trądzik. By pozbyć się krost, można wcierać olej w skórę, jak również dodawać go do posiłków zamiast innych tłuszczów roślinnych. Dodatkowo olej kokosowy chroni skórę przed słońcem, gdyż wykazuje to samo działanie, co krem z filtrem SPF 10.


Olej kokosowy zawiera również związki, które wybielają zęby. W związku z tym można na jego bazie przyrządzić pastę do zębów. Wystarczy połączyć go z sodą oczyszczoną, sproszkowanymi skorupkami jaj (dla optymalnej proporcji wapnia-magnezu), ksylitolem i olejkami eterycznymi, takimi jak mięta czy cynamon.





2. OLEJ ARGANOWY -

(Argania Spinosa (Argan) Nut Oil) - wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące i antyoksydacyjne. Polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej z oznakami starzenia oraz cery suchej i odwodnionej, wymagającej regeneracji. Olej arganowy chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, m.in. przez agresywnym działaniem słońca i wiatru. Polecany jest również osobom ze schorzeniami, takimi jak łuszczyca czy egzema. Dzięki niemu można również kontrolować wydzielanie sebum, dzięki czemu olej arganowy jest efektywnym środkiem w przypadku trądziku. Poza tym może być stosowany na rozstępy i pomocniczo w leczeniu blizn pooperacyjnych, gdyż zmniejsza blizny i poprawia elastyczność skóry. Sprawdza się również w pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy jak i do zwilżania końcówek włosów np. rozdwajających się. Jest bardzo szybko wchłaniany przez skórę i można stosować go do pielęgnacji twarzy zamiast kremów na dzień i na noc.

Olej arganowy jest najtrudniej dostępnym olejem na świecie.
Jest bowiem otrzymywany z drzewa arganowego, występującego wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka. Również proces jego pozyskiwania jest pracochłonny, gdyż wytwarzany jest ręcznie. Właśnie ze względu na jego ograniczoną dostępność, pracochłonny proces produkcji i wyjątkowe właściwości (a co za tym idzie wysoką cenę) jest nazywany "płynnym złotem Maroka".


Jak stosować olej arganowy ?
  • Twarz i ciało: wmasuj olej w skórę okrężnymi ruchami.
  • Włosy: wmasuj olej w końcówki włosów i skórę głowy. Przykryj folią i owiń ręcznikiem, pozostaw na 10-20 min, następnie umyj głowę.
  • Peeling ciała: połącz olej arganowy z solą algową lub jodowo - bromową. Możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego w celu nadania peelingowi zapachu i dodatkowych korzystnych właściwości charakterystycznych dla poszczególnych olejków eterycznych. Wykonaj peeling okrężnymi ruchami.
  • Kąpiel odmładzająca: wlej olej arganowy do ciepłej wody, dodaj kilka do kilkunastu kropli olejku eterycznego, który spowoduje dodatkowe działanie aromaterapeutyczne.



3. OLEJ LNIANY -

(Linum usitatissimum) - olej lniany uzyskiwany jest przez tłoczenie na zimno nasion lnu. Olej lniany zawiera witaminę E, należącą do przeciwutleniaczy, kwasy nasycone, a przede wszystkim NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, będące jednymi z dominujących składników na liście ważnych dla organizmu człowieka. Zaliczyć można do nich omega-3, omega-6 oraz omega-9. Olej lniany jest wrażliwy na działanie podwyższonych temperatur, dlatego też należy przechowywać go w lodówce.

Olej lniany w kosmetyce:

Oleje roślinne są produktami naturalnymi, najlepiej sprawdzającymi się „upiększaczami” ciała człowieka. Mogą być stosowane jako filtry słoneczne, pomocne na zmiany potrądzikowe i wykorzystywane w przywracaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Przykładem może być oliwa z oliwek, która ma ogromne zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również kosmetyce. Kolejnym z wyśmienitych olejów, szeroko wykorzystywanym w kosmetyce, jest olej lniany. Występujące w jego składzie NNKT biorą udział w produkcji fosfolipidów, a co z tym idzie w pomagają utrzymać równowagę wodno-tłuszczową skóry oraz odpowiednie jej nawilżenie. Obecny w oleju lnianym przeciwutleniacz – witamina E, zmniejsza procesy utleniania, wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, przyczyniających się m.in. do przyspieszania procesów starzenia skóry. Tokoferol (Wit. E) posiada również czynności przeciwzapalne – działa ochronnie na lipidy skóry, wspomaga gojenie ran. Olej lniany ze względu na swoje działanie regenerujące często stosowany jest jako dodatek do olejków do ciała. Wykorzystuje się go również przy produkcji maseczek, kremów czy też mydeł do cery tłustej.



Olej lniany na włosy:

Wiele kobiet, by przywrócić kondycję swoich włosów, sięga po drogie kosmetyki z najwyższej półki. Często nawet one nie dają zadowalających rezultatów. Warto w tej sytuacji zainwestować w naturalny specyfik, który znaleźć można w każdym sklepie zielarskim, a nawet w aptece – jest nim olej lniany. Jak już zostało wyżej napisane, zawiera on w swoim składzie znaczącą ilość kwasów omega-3 (ponad 50%), których brak uwidacznia się właśnie we włosach. Ich niedobór powoduje osłabienie struktury włosa oraz rozdwajanie się końcówek. Podczas stosowania oleju lnianego – picia, olejowania, dodawania do maseczek przed myciem, szybko można dostrzec poprawę stanu włosów. Zwiększa on ich blask, wygładza, nawilża oraz zapobiega łamaniu. 

Istnieje kilka sposobów stosowania oleju lnianego, dzięki którym włosy zyskają siłę i blask:
  • Olejowanie: 1 łyżkę oleju nalewam do małej miseczki i nakładam na suche lub zwilżone włosy oraz skórę głowy. Pozostawiam na 30-60 minut (czas trzymania oleju dostosowujemy indywidualnie), po czym zmywam dwukrotnie szamponem bez SLS. Olejowanie włosów olejem lnianym wykonuję średnio 2-3 razy w tygodniu 
  • Maseczka:  Mój ulubiony przepis na maseczkę na włosy z olejem lnianym - mieszam w blenderze 1 łyżkę oleju lnianego z 1/2 awokado i 1 łyżką miodu. Nanoszę na włosy i pozostawiam na 30-45 minut. Po upływie tego czasu myję włosy szamponem.
  • Zabezpieczanie końcówek: Olej lniany można nakładać na końcówki włosów w celu ich zabezpieczenia, jednak osobiście odpuściłam sobie to rozwiązanie ze względu na dość mocno wyczuwalny zapach.

Olej lniany na twarz:

Warto wzbogacać kremy stosowane na twarz o olej lniany, gównie te na noc. Stosować go można nawet zamiast kremów czy też jako produkt do zmywania makijażu. Obecne w oleju kwasy, a zwłaszcza omega-6 odgrywają znaczącą rolę w fizjologii skóry. Ich niedobór powoduje pogrubienie naskórka, a co za tym idzie zwiększenie dyfundowania z niego wody. Najbardziej narażona na to zjawisko jest warstwa rogowa. Tracąc wodę zmniejsza swoją ilości w głębszych warstwach, a jak wiadomo, długotrwały brak wody wpływa na powstawanie przedwczesnych zmarszczek, zmniejszenie elastyczności skóry, powstawanie podrażnień, jak również stanów zapalnych. Stosowanie oleju lnianego zmniejsza te dolegliwości. Zawarte w oleju lnianym kwasy nienasycone uelastyczniają skórę, zmniejszają jej suchość i łuszczenie. Ze względu na ich działanie normalizujące i przeciwzapalne, korzystnie wpływa na cerę mieszaną, tłustą czy też trądzikową, przywracając równowagę wodno-tłuszczową. Witamina E łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia się skóry, a także odpowiada za odżywienie komórek (zaopatruje je w tlen). Organizm człowieka posiada niezwykłą siłę regeneracji, jednak niekiedy jest mu potrzebna niewielka pomoc, a najlepsza jest ta naturalna, niezawierająca chemicznych „ulepszaczy”. Oleje bardzo dobrze wpływają na skórę. Warto zwrócić uwagę na skład oleju lnianego, w którym przeważającą ilość stanowią NNKT, kwasy które odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu organizmu. Włączając ten specyfik do codziennej pielęgnacji skóry, włosów, czy paznokci, poprawia się ich kondycję i ogólny wygląd.



Opisałam tu kosmetyczne właściwości i działanie zaledwie kilku olejów roślinnych. W rzeczywistości jest ich bardzo dużo i większość z nich ma drogocenne własności, które możemy wykorzystać zarówno w celach kosmetycznych jak i leczniczych. Przemysł kosmetyczny od dawna wykorzystuje zalety olejów w swoich produktach. Jednak zamiast użyć kremu, w którym znajduje się zaledwie kilka procent takiego czy innego oleju, nie lepiej jest nałożyć na skórę 100% olej, bez żadnych konserwantów, czy innych chemicznych dodatków, często pochodzący z upraw ekologicznych? Myślę, że warto to rozważyć.


#behealthy22 #daria









niedziela, 10 stycznia 2016

Do­mo­we pe­elin­gi do ust.


Do­mo­we pe­elin­gi do ust są pro­ste w przy­go­to­wa­niu i co naj­waż­niej­sze - sku­tecz­ne!
Wy­star­czy do­kład­nie wma­so­wać pe­eling okręż­ny­mi ru­cha­mi,
żeby po­zbyć się mar­twe­go na­skór­ka i po­pra­wić krą­że­nie krwi w ustach. 




KO­KO­SO­WY RAJ

- 1 ły­żecz­ka brą­zo­we­go cukru

- 1 ły­żecz­ka nie­ra­fi­no­wa­ne­go oleju ko­ko­so­we­go

- kilka kro­pel olej­ku jo­jo­ba

- 1 łyżeczka wiórek kokosowych

Jak wy­ko­nać: Olej ko­ko­so­wy (nie­ra­fi­no­wa­ny) ma kon­sy­sten­cję masła, dla­te­go aby tro­chę go roz­rze­dzić na po­cząt­ku trze­ba po­łą­czyć go z olej­kiem jo­jo­ba. Na ko­niec do­da­je­my cu­kier, wiórki kokosowe i do­kład­nie łą­czy­my ze sobą wszyst­kie trzy skład­ni­ki.


PE­ELING MO­JI­TO

- 1 ły­żecz­ka brą­zo­we­go cukru

- 1 ły­żecz­ka oliwy z oli­wek

- 1 ły­żecz­ka miodu

- 1 ły­żecz­ka soku z li­mon­ki

- kilka list­ków świe­żej mięty

Jak wy­ko­nać: Zmik­suj w blen­de­rze list­ki mięty i sok z li­mon­ki,
do­kład­nie po­łącz z resz­tą skład­ni­ków i go­to­we.


PO­MA­RAŃ­CZO­WA ROZ­KOSZ

- 1 ły­żecz­ka brą­zo­we­go cukru
(może być też zwy­kły, biały)

- 1 ły­żecz­ka oliwy z oli­wek

- 1 ły­żecz­ka miodu

- kilka kro­pel eks­trak­tu po­ma­rań­czo­we­go lub świe­żo wy­ci­śnię­te­go soku

Jak wy­ko­nać: Nie ma nic prost­sze­go! Wy­star­czy do­kład­nie po­łą­czyć ze sobą wszyst­kie skład­ni­ki i prze­ło­żyć go­to­wy pe­eling do ma­łe­go po­jem­nicz­ka. Teraz mo­żesz już cały czas mieć go przy sobie!

Peelingi wykonywane są z naturalnych składników, dlatego pamiętaj że mają one krótki okres przydatności :).



#behealthy22 #daria


"Time to breakfast" - czyli Bananowo - gryczane placuszki.

"Nie zawsze rano mam czas na przygotowanie śniadania. Ale mocząc kaszę gryczaną w przeddzień, śniadanie zajmuje mi rano 5-10 minut. Bardzo lubię słodkości, a ta potrawa łączy przyjemne z pożytecznym i daje niesamowitego "kopa" na początek dnia."

Bananowo - gryczane placuszki.

Składniki:
  • 300 gr kaszy gryczanej białej (nie prażonej)
  • 2 dojrzałe banany (słodkie)
  • 0,5 łyżeczki cynamonu (lub zamienić na inną przyprawę korzenną)
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka oleju kokosowego do smażenia (nierafinowanego - VIRGIN)
Sposób przygotowania:

  1. Kaszę gryczaną zalej na noc wodą (tak aby idealnie przykryła kaszę).
  2. Następnego dnia odlej wodę i przepłucz kaszę.
  3. Do kaszy dodaj banany, jajko, cynamon - wszystko razem "zblenduj".
  4. Konsystencja powinna być jak ciasto na naleśniki - jeżeli nie jest, stopniowo dolewaj wody.
  5. Usmaż placki wielkości racuchów na niezbyt gorącej patelni, tłuszcz dodaj tylko przed smażeniem pierwszej partii placków.
Placuszki podawaj z produktami które lubisz! :)

#behealthy22 #daria




A więc...



           Cześć, jestem Piotrek, mam 22 lata i wraz z moją narzeczoną Darią postanowiłem poprowadzić bloga. Bardzo lubimy wspólnie gotować i zdrowo się odżywiać. Od roku uczęszczamy na siłownię, ponieważ ze zdrowym odżywianiem to idzie w parze.

            Na tym blogu będziemy dodawać nasze wspólne przepisy, porady, metody ćwiczeń dotyczące przede wszystkim zdrowego trybu życia. Przepisami zajmie się głównie Daria i będą one zazwyczaj proste, gdyż podczas prowadzenia zdrowego stylu życia i jednocześnie uczęszczania na studia, do pracy i siłownię nie ma zbyt wiele czasu na przyszykowanie pięciu czy sześciu regularnych posiłków dziennie. Ćwiczeniami zajmę się Ja, będą to porady i metody domowe, w plenerze jak i do robienia na siłowni.



Serdecznie Was pozdrawiamy! #behealthy22